Цукровий діабет: симптоми та лікування | Краса та здоров'яЦукровий діабет: симптоми та лікування

Категорії статей: Здоров'я ;

Цукровий діабет
Цукровий діабет
Цукровий діабет
Цукровий діабет
Цукровий діабет - це захворювання, при якому людина багато в чому може допомогти собі сама. Саме тому потрібно знати симптоми цукрового діабету, аби вчасно звернутися до лікаря. Але і на цьому роль самого хворого не закінчується: необхідний строгий контроль за станом свого організму, а також застережні заходи для регулювання рівня цукру в кроіі. Це зможе робити лише той, хто знає про своє захворювання все.

Що таке цукровий діабет

Цукровий діабет - це хронічне ендокринне захворювання, обумовлене недостатністю гормону інсуліну (або його низькою біологічною активністю), який сприяє засвоєнню глюкози крові. Цукровий діабет характеризується порушенням всіх видів обміну речовин і ушкодженням кровоносних судин.

Причини виникнення цукрового діабету

Цукровий діабет - це найпоширеніше ендокринне захворювання. У його розвитку істотну роль грають спадкова схильність і несприятливі умови довкілля.

Цукровий діабет ділиться на два основних типи: інсулінозалежний і інсулінонезалежний.

Інсулінозалежний цукровий діабет або діабет I типу зазвичай виникає у молодому віці. При цьому уражаються інсуліноутворюючі клітини в підшлунковій залозі. Глюкоза не потрапляє в клітини і накопичується в крові (у нормі у здорової людини натщесерце міститься від 3.3 до 5.5 ммоль/л глюкози). А оскільки глюкоза - це основне джерело енергії, при її відсутності в «топку» йдуть білки і жири, при розпаді яких утворюються речовини, які отруюють організм. Підвищений розпад жирів викликає різке окислення внутрішнього середовища організму (ацидоз). Поразка клітин, що виробляють інсулін, може викликати аутоіммунний процес (алергія по відношенню до власних тканин), вірусне захворювання (краснуха, свинка, вірусний гепатит), а також отруєння деякими хімічними речовинами.

Інсулінонезалежний цукровий діабет або діабет II типу пов'язаний із змінами чутливості тканин до дії інсуліну. Таке захворювання частіше виникає після 50 років. При цьому характерна надлишкова маса тіла, що зазвичай викликана переїданням і низькою фізичною активністю. Ці чинники у поєднанні із спадковою схильністю і є основними причинами діабету II типу.

Симптоми цукрового діабету

Прояви цукрового діабету залежать від міри недостатності інсуліну. Характерними симптомами є спрага, сухість в роті, зниження маси тіла (або ожиріння), слабкість, підвищене виділення сечі (до 6 л в добу), сухість слизистих оболонок і шкіри. Спостерігається значне зниження працездатності, повільне загоєння ран, часті гнійничкові і грибкові захворювання шкіри, поразка ясен (гингівіти, пародонтити). Порушуються функції кісткової тканини: кістки стають крихкими (остеопороз), часто виникають переломи. При тривалому перебігу діабету можливі порушення статевої функції: імпотенція у чоловіків і порушення менструального циклу у жінок.

Поразка кровоносних судин виражається в прогресуючому атеросклерозі крупних артерій, облітеруючому (аж до повної закупорки артерій) атеросклерозі нижніх кінцівок, ішемічній хворобі серця (погана прохідність артерій, що забезпечують кров'ю сердечний м'яз), атеросклерозі судин головного мозку та ін.

Закупорка артерій кінцівок може привести до гангрени. Зміни в дрібних артеріях призводять до порушень зору, аж до повної сліпоти і порушення функції нирок.

Ускладнення цукрового діабету

При недостатньому або неправильному лікуванні у хворих цукровим діабетом (зазвичай I типу) може розвинутися гіперглікемічна кома, пов'язана з порушеннями всіх видів обміну. З'являється різка сухість шкіри, нудота, блювота, загальмованість, сонливість, потім - втрата свідомості.

При підвищеному фізичному навантаженні у хворих може виникнути стан гіпоклікемії (знижена кількість цукру в крові), що також може закінчитися комою з втратою свідомості, тому всі хворі повинні мати для таких випадків при собі шматочок цукру або цукерку.

Дієта при цукровому діабеті

Всі хворі діабетом повинні дотримувати встановлену дієту. Призначається дієта багата білками, з нормальним вмістом жирів, але з обмеженням легкозасвоюваних вуглеводів (цукор, мед, торти, морозиво). Але ті вуглеводи, які не викликають швидкого вступу цукру в кров (овочі і фрукти), вживати можна. При легких формах захворювання цього буває досить, а при важчих призначається і медикаментозне лікування.

Лікування цукрового діабету

Лікування цукрового діабету залежить від його типу. Воно має бути направлене на усунення порушень обміну речовин і попередження судинних ускладнень.

Інсулінзалежним хворим призначаються ін'єкції інсуліну під контролем вмісту глюкози в крові і сечі. Лікування хворих з цукровим діабетом II типу полягає в строгому дотриманні дієти і нормалізації ваги тіла при ожирінні. Якщо цього виявляється недостатньо, то призначають цукрознижуючі препарати, стимулюючі вироблення інсуліну і підвищуюючі здатність клітин сприймати інсулін.

Дуже велика увага приділяється профілактиці судинних порушень. Для цього застосовують спеціальні препарати, поліпшуючі функції кровоносних судин, які знижують в'язкість крові, вітаміни і фізіотерапевтичні методи лікування.

Для хворих цукровим діабетом організовуються школи діабету при ендокринологічних диспансерах, де їх ічать правильному харчуванню і своєчасному виявленню підвищеного вмісту глюкози в крові.

Написати коментар/показати коментарі

Останні коментарі

  • tira: Я ходила на специальные массажи, но это только в качестве вспомогательного ...
  • Іра: Гарно!...
  • bogdana: невдається...

Цікаве у мережі: